Maj 09 2016

Wentylacja i ogrzewanie – czyli o czym pamiętać, przy projekcie domów energooszczędnych

Published by at 11:40 am under Domy jednorodzinne

projekty domów energooszczędnychWiemy doskonale, że projekty domów energooszczędnych wymagają od architektów szczególnej troski i profesjonalnej wiedzy. Jednak nie samą bryłą, projekt taki żyje. Oprócz kształtu bryły, rozmieszczenia okien i docieplenia, powinien on zawierać przede wszystkim oszczędną i wydajną instalację grzewczą i wentylacyjną.

Wentylacja w projekcie domów energooszczędnych

Odpowiednia wentylacja to podstawa. Jednak należy wystrzegać się ucieczki ciepła przez różne otwory. Dom energooszczędny, musi być szczelny. Wentylację zaś, powinny zapewniać odpowiednie systemy wentylacji wymuszonej (jak np pompy ciepła).

Ogrzewanie

Sercem instalacji grzewczej w projekcie domów energooszczędnych, powinien być kocioł kondensacyjny, charakteryzujący się doskonałymi parametrami cieplnymi.

Oprócz samego kotła, dom energooszczędny, powinien być też dogrzewany, za pomocą instalacji solarnych, które zastąpią klasyczny opał w lecie. Mogą być to instalacje typowo kumulacyjne…

Warto zaznaczyć, że projekty domów energooszczędnych, powinny zakładać również specyficzną budowę grzejników. Nie jest tajemnicą, że powinny one być jak najmniej pojemne (niewielka pojemność wodna).

Do wspomagania ogrzewania, powinno się również zaopatrzyć we wspomniane wcześniej pompy ciepła, które mogą odzyskać nawet 50 procent opuszczającej dom energii cieplnej.

Możliwość komentowania Wentylacja i ogrzewanie – czyli o czym pamiętać, przy projekcie domów energooszczędnych została wyłączona

Comments are closed at this time.


Blogi. Darmowe Blogi.